Annie och jag har flera gånger besökt Saltå Kvarn och Konditori Genuin i Järna men idag så valde vi att fortsätta att köra till Ytterjärna Kulturcentrum som ligger i närheten. Det är ett stort område där man bland annat finner Bruno Liljefors ateljé, Nibble handelsträdgård, seminarieträdgården, fjärilsträdgården, rosenträdgården, robyggebutiken, Vidarkliniken samt Järna Kafé och Restaurang.
Sedan början av 1930-talet har en rad antroposofiskt inspirerade verksamheter vuxit fram i Ytterjärna med omnejd – kulturhus, skolor, sjukhus, biodynamiska gårdar, verksamheter för funktionsnedsatta. Konstnären Arne Klingborg var en av grundarna till Kulturcentrum Järna som grundades 1964. I början var verksamheten inhyst i en sekelskiftesvilla byggd av målaren Bruno Liljefors. Verksamheten växte och arkitekten Erik Asmussen fick uppdraget att rita de hus man idag kan se på området kring Kulturhuset. Byggnaderna inrymmer allt ifrån hotell, butiker och restauranger till bostäder, kontor, övningssalar och musikrum. Byggnaderna har en riktigt häftig arkitektur som inte liknar något annat och kör man runt i området så ser man att även bostaderna är byggda på liknande sätt och allt är omgivet av en fantastisk natur.
Anne och jag valde att äta lunch på Järna Kafè och klev in i en av de färglada byggnaderna. Ytorna är stora och det är högt till tak och själva fikaplatsen påminner om en skolmatsal fast med färre bord.
Utbudet är bra med olika bakverk, kakor, bullar och bröd och allt är bakat från det egna bageriet. Här finns även enklare luncher och soppor och samtliga råvaror är ekologiska och biodynamiska och allt styrs av årstidens utbud. Samarbetet med omgivningens bönder och producenter är nära.
De har en egen kaffeblandning och bönorna mals just innan kaffet bryggs. De samarbetar med Johan & Nyström och med Järna Rosteri.
Vi beställde en stor sallad och en vegetarisk lasagne med rotsaker, purpurkål och lite grönsallad. Det var en fantastiskt god lunch och ett väldigt gott mjukt bröd samt knäckebröd. Likaså smakade rabarbertoscan och deras egna kaffe mycket bra. Faktum är att det smakade så bra att vi lär återkomma hit flera gånger för inget går upp mot fräscha råvaror och det finns det i överflöd av här.
Jag rekommenderar varmt att kombinera Järna Kafè och Nibble trädgård med exempelvis Saltå Kvarn men glöm ej heller att strosa omkring i omgivningarna i Ytterjärna för det råder ett behagligt lugn och det är väldigt vackert här.
Robygge är en butik med antroposofiskt inspirerade varor utvalda efter kvalitet, mening och skönhet! Här finns presentartiklar, böcker, barnleksaker, hygienprodukter, kläder, med mera.
Nibble Trädgård & butik erbjuder biodynamiska grönsaker och delikatesser. Här kan du bland annat köpa frukt, grönsaker, färskt bröd, drycker, mejerivaror, bönor, fröer och kryddor
Det finns gott om mysiga trädgårdar och härliga byggnader att titta på i Ytterjärna.
Miljö/omgivning: Natur
Utomhusservering: Ja
Utbud: Bakverk, bröd, kakor, sallader, soppa, lättare lunch
White Guide Café 2015/16: Ej med i guiden
Järna Kafé
Adress: Kulturhuset, Ytterjärna, Järna
Telefon: 08-554 302 15
Hemsida: här
Facebook: här
Instagram: jarnakafe
Twitter: —
Öppettider:
Måndag-söndag 11.00-16.00