Sveriges bästa macka görs av Sanna Olsson

Efter en intensiv final i Mack-SM som arrangerades på Sthlm Food & Wine och Bak- & Chokladfestivalen på Stockholmsmässan så står det klart att Sanna Olsson kan titulera sig landets bästa mack-makare.

Med bidraget ”En bit av Öland” tog Sanna Olsson från Karlskrona hem titeln som svensk mästare i mackmakeri efter en rafflande final där hantverk, smak och balans stod i fokus. Årets tema, Balans, utmanade finalisterna att skapa mackor där smaker, texturer, näringsinnehåll och hållbarhet harmonierar och Sanna lyckades träffa helt rätt. Hennes vinnarmacka är en hyllning till både tradition och förnyelse, med en tydlig koppling till naturen. På ett rustikt bröd byggs smaken upp lager för lager: krispig sallad, gyllenstekt kroppkaka, en lätt lingonsötad färskost, rårörda lingon och friska ärtskott samspelar i en perfekt balans mellan det välbekanta och det nyskapande.

Juryns motivering: ”Med exakt fingertoppskänsla vävs tradition in i modernt uttryck: den oväntade stekytan ger en fyllig och läcker karaktär och smakerna lyfts av bärens tydliga ton. Varje del är vald med helheten i åtanke – från det utsökta brödet som juryn vill baka själva, till texturer i perfekt balans. En aptitretande och modig helhet som imponerar.” 

Resultat
1. Sanna Olsson, Gylles konditori, Karlskrona
2.
Ebbe Iseborn, Schiacciateria Firenze, Falkenberg
3.
Karin Gullberg, Linds bageri, Tranås
4.
Daniel Svensson, Matsalen Grimeton, Varberg

Mack-SM arrangeras av branschorganisationen Sveriges bagare och konditorer (SBK). Tävlingen syftar till att hylla mackan som en god, mättande och hållbar måltid. Under tävlingsdagen har finalisterna i uppgift att på endast 45 minuter skapa 20 likadana mackor. Dessa mackor bedöms därefter av en jury utifrån bland annat smak, utseende och innovation. Utmaningen för de tävlande är att skapa ett helhetskoncept, tänka kostnadseffektivt samt skapa en macka som är såväl nyttig som mättande.

Juryn Mack-SM 2025 
Juryordförande: 
Cassandra Persson

Smakjury:
Olga Andersson
Lina Lundqvist
Mattias Wallmark
Jonas Rosén, KåKå
Ida Berzén, Thatsup

Metodjury: 
Nikita Klasson
Natalie Rundström

Experter på plats: 
Andrea Wiberg
Cassandra Persson

Foto: SBK/Per Erik Berglund

✶✶✶

Om Robbans bästa
Jag heter Robert Kwok och det är jag som driver fikabloggen Robbans bästa. Sedan 2013 har jag delat med mig av min passion för fika, tipsat om kaféer och skrivit om allt som gör den svenska fikakulturen så speciell. Jag vill förtydliga att Robbans bästa är en blogg – inte en affär där du kan beställa tårtor, landgångar, bröd och bakverk.

Jag skriver även artiklar för både svensk och internationell media, samt för företagare som vill lyfta fram den svenska fikakulturen. Bloggen är helt oberoende och fri från betalda samarbeten, så här slipper du irriterande annonser som dyker upp överallt.

Tveka inte att höra av dig om du har något på hjärtat, antingen här på bloggen eller via e-post. Mer om Robbans bästa här.


Upptäck mer från Robbans bästa

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Skriv ett svar

Din epostadress publiceras inte.