Idag är det inte vilken dag som helst, idag är det fettisdagen – en dag att älska. Från tidig otta till sen kväll levereras det semlor i parti och minut till semmeltrånande kunder. Totalt beräknas nästan 60 procent av svenskarna äta minst en semla idag. Semlor bakas inte bara på bagerier, konditorier och kaféer, många semlor kommer sannolikt också att bakas hemma i köken runt om i landet.
Semlan fortsätter att vara en självklar del av vår svenska fikakultur och förra året slog vi faktiskt rekord på arbetsplatserna. Enligt YouGovs hushållspanel, bestående av 4 000 hushåll, uppgav hela 40 procent av dem som åt en semla att den bjöds av arbetsgivaren. Det är den högsta nivån sedan mätningarna började och till och med högre än före pandemin. År 2020 fick 35 procent en semla på jobbet, medan siffran under pandemiåret 2021 sjönk till 26 procent.
Trots att distansarbete fortfarande är vanligt verkar det alltså inte påverka det viktiga jobbfikat. Semlan har återtagit sin roll, inte bara som ett älskat bakverk, utan som en symbol för gemenskap och en liten stunds vardagslyx. Att bjuda på semla har blivit något av en ritual; en paus i arbetsdagen som samlar kollegor, skapar samtal och ger energi mitt i vintermörkret.
Totalt beräknas det ätas mellan 8-9 miljoner semlor under fettisdagen i Sverige, och hela 60 procent av svenskarna åt en semla, eller fler, på fettisdagen i fjol. Det är imponerande siffror som visar att vår kärlek till semlan är starkare än någonsin.
Dagen går också under smeknamnet bagarnas julafton, då produktionen går på högvarv och många bagerier tar in extrapersonal för att möta efterfrågan. Sveriges bagare ägnar totalt omkring 50 000 timmar åt att baka semlor under fettisdagen – ett imponerande arbete som ger oss alla möjlighet att njuta av detta klassiska bakverk.
Gå nu ut och ät en semla och stöd ditt lokala fik♥️

✶✶✶
Om Robbans bästa Jag heter Robert Kwok och det är jag som driver fikabloggen Robbans bästa. Sedan 2013 har jag delat med mig av min passion för fika, tipsat om kaféer och skrivit om allt som gör den svenska fikakulturen så speciell. Jag vill förtydliga att Robbans bästa är en blogg – inte en affär där du kan beställa tårtor, landgångar, bröd och bakverk.
Jag skriver även artiklar för både svensk och internationell media, samt för företagare som vill lyfta fram den svenska fikakulturen. Bloggen är helt oberoende och fri från betalda samarbeten, så här slipper du irriterande annonser som dyker upp överallt.
Tveka inte att höra av dig om du har något på hjärtat, antingen här på bloggen eller via e-post. Mer om Robbans bästa här.
Upptäck mer från Robbans bästa
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Skriv ett svar