Lilla Gungans glass – en mysig gelateria i Gamla Enskede

I Gamla Enskedes mysiga villakvarter hittar du Lilla Gungans glass – en popup gelateria väl värt ett besök. Den lilla butiken finns enbart över sommaren för att sedan hålla öppet vissa helger i en villa i området – uppdateringar finner du på Instagram här. Jag håller tummarna för att gelaterian kan hitta en permanent lokal i området för jag är övertygad om att det kommer att gå bra för dem i sådant fall.

Utöver Lilla Gungans glass så finns det finns ett flertal mysiga restauranger och butiker att besöka i kvarteren som exempelvis Gamla Enskede Matbord, Matataljèn, Enskedeverket, Enskede Antik, Enskede Kompani och Robin Delselius bageri. Varje år arrangeras Enskedespelet som du kan lära mer om här. 1 advent brukar Gamla Enskede arrangera en stor julmarknad med flera hundra utställare. Det finns med andra ord många anledningar till att besöka Gamla Enskede.

Lilla Gungans glass
Adress: Stockholmsvägen 19, Gamla Enskede/Stockholm
Öppettider: Tisdag-söndag 12.00-18.00 
Info: Öppet enbart i sommar i semestertider, därefter sker försäljning i en villa i närheten. Håll utkik på Instagram för senaste nytt!
Instagram
Hitta hit

✶✶✶

Om Robbans bästa
Fikabloggen Robbans bästa drivs av mig Robert Kwok. Jag startade upp bloggen 2013 och skriver om den svenska fikakulturen och alltdäromkring. Bloggen är helt oberoende, inga betalda samarbeten och jag skriver med ett lättare språk för att alla ska känna sig inkluderade.

Jag skriver även artiklar till svensk och internationell media och till övriga företagare som vill lyfta fram den svenska fikakulturen. Hör gärna av dig om du har något på hjärtat antingen här på bloggen eller via e-post. Mer om Robbans bästa här.

 

Skriv ett svar

Din epostadress publiceras inte.