Gårdstunet i Finnfara är en levande gård, med djur och nära till naturen. Byn Finnfara ligger cirka 15 km utanför Bollnäs. Vi som driver Gårdstunet är Christina och Stene och Christinas dotter Maria. Det är Maria som bakar allt vårt fika och matbröd. Tillsammans har vi många års erfarenhet inom mat- och service-branschen.
Gården som Gårdstunet ingår i heter Olles men kallas i folkmun för Nyströms, den har funnits i samma familj i sex generationer, Gårdstunet kom till år 2015 och kunskapen om hur man tar vara på råvaror från grunden har lärts vidare från generation till generation. För oss är det en helt naturlig del av matlagningen.
Till Gårdstunet är både gammal som ung välkommen för att få en trivsam upplevelse i ett naturskönt område på landsbygden. På gården har vi djur, som till exempel får, lamm, höns, katter och kaniner, vilket brukar vara extra populärt hos barnfamiljer. Det är tillåtet att hälsa på djuren, förutsatt att någon vuxen är med och visar hur man handskas med och respekterar dem på ett fint sätt.
Gårdstunet har funnits i familjen i många generationer. Mycket kunskap om hur man tar hand om råvaror från grunden har gått vidare från generation till generation. Vi odlar en hel del av våra egna grönsaker, kryddor och örter till köket och föder upp våra egna lamm. De råvaror vi inte odlar eller föder upp själva försöker vi i största möjliga mån införskaffa från bonden i byn, eller andra lokala matproducenter. En del i vår hållbarhetspolicy är till exempel att det lammkött vi serverar i restaurangen uteslutande består av det vi själva fött upp. När det är slut för säsongen, så finns det inte längre på menyn.
Vi tror att en förklaring till att det är en sådan självklarhet för oss att tillaga och servera vällagad mat med omsorg, och med lokalproducerade råvaror, från grunden, är just att de gamla kunskaperna bevarats på gården, mellan generationerna, vilket resulterar i en genuin förståelse för vad hållbarhet handlar om.
Delar av ladan, den så kallade ”brysstugan”, har renoverats och här finns restaurangen, med plats för 55 – 65 sittande gäster. Här avnjuter ni god mat eller en fika med hembakat till, självklart med familjär och personlig service. Sommartid finns det även gott om platser att sitta utomhus när vädret tillåter.
På gården finns dessutom bageriet Maria På Tunet, som bakar vårt bröd och allt gott till fikabordet. Maria var nominerad till Årets Stellabagare 2024. Passa gärna på att handla med er ett gott bröd när ni är här. I den lilla gårdsbutiken, där bageriet också finns, hittar ni flera lokalt framställda produkter. Här finns till exempel goda teer och karameller från Aftek, HälsingeSåpa, Rybsolja och vackra fårskinn.
❀Varmt välkomna hälsar Christina, Stene och Maria❀
Gårdstunet i Finnfara
Adress: Finnfara 7646 (ca 15 km utanför Bollnäs i Hälsingland)
Hemsida
Instagram
Hitta hit
Detta inlägg (samt många andra fikatips) hittar du i Besökta fik per landskap och Fikakarta.
✶✶✶
Om Robbans bästa
Fikabloggen Robbans bästa drivs av mig Robert Kwok. Jag startade upp bloggen 2013 och skriver om den svenska fikakulturen och alltdäromkring. Bloggen är helt oberoende, inga betalda samarbeten och jag skriver med ett lättare språk för att alla ska känna sig inkluderade.
Jag skriver även artiklar till svensk och internationell media och till övriga företagare som vill lyfta fram den svenska fikakulturen. Hör gärna av dig om du har något på hjärtat antingen här på bloggen eller via e-post. Mer om Robbans bästa här.
Skriv ett svar