Missa inte Glass-SM på Nordiska Trädgårdar

Knappt har vi hunnit svälja ned semlorna innan startskottet går av stapeln för årets Glass-SM på Stockholmsmässan. Den 28 mars arrangeras årets tävling där glassbarer, konditorier och restauranger gör upp om vem som kan titulera sig landets bästa glassmakare.

Förra året hade jag äran att vara projektledare för Glass-SM tillsammans med Sabrin Harun och tävlingsledaren Tony Olsson när tävlingen ägde rum på mat- och dryckesmässan Gastronord (läs här). I år går tävlingen av stapeln på Nordiska Trädgårdar – en fantastiskt trädgårdsmässa du absolut inte får missa!

Glass-SM består av fyra kategorier enligt nedan:

Pistageglass
Bedöms efter smak, konsistens samt eventuell kombination med topping/variegato. Det är tillåtet att tillsätta en kompletterande smak i pistageglassen.

Citronsorbet
Kan detta vara året då vi äntligen når guld i denna kategori? Serveras i smala kantiner. Kantinen får dekoreras för publiken, men dekorationen ingår inte i bedömningen och får inte skickas med till juryn.

Arla svenskt smör
Valfri tolkning av brynt smör. Topping, variegato och andra tillsatser är tillåtna.

Glassmästarens val
Helt fri smak utan begränsningar. Här förväntar vi oss att ni överraskar juryn.

Totalpoängen avgör Sveriges glassmästare och priser delas ut till kategorivinnare samt guld-, silver- och bronsdiplom baserat på poängskala.

Under tävlingsdagen kommer mer än 500 kilo glass att tillverkas, varav juryn, bestående av erfarna experter inom glass och konditori, konsumerar cirka 20 kilo. Det innebär att ungefär 480 kilo glass finns kvar. Glassen kommer att serveras på ett glasscafé vid entrétorget under Nordiska Trädgårdar både på lördagen och söndagen. Detta initiativ har som mål att både minska matsvinn och marknadsföra deltagarnas glass till konsumenter.

Jag kan lova att det är otroligt populärt att provsmaka glass från finalisterna, och köerna brukar bli långa – men det är helt klart värt väntan!

Årets tävlande
1.
Stebbarps glasscafé (Ydre/Östergötland)
2. Gelaterian Göteborg (Göteborg)
3. Tropical un pezzo d’italia – Stockholm
4. Snickaretorpet vedugn & butik (Axvall/Skara)
5. Kullabygdens Vanilj & Choklad (Höganäs/Helsingborg)
6. Gelato Chill (Ljusterö/Uppland)
7. Glassverkstan på Skeppsholmen (Stora Säby gård/Åkersberga)
8. Renates konditori (Krokom/Jämtland)
9. TM Bagarstuga (Västerhaninge)
10. Café Björngårdsvillan (Göteborg)
11. Loren Jins Gelato & Waffle House (Norrtälje)
12. Ninas glassbar gelato (Härnösand)
13. Gelato Factory Kalmar (Kalmar)
14. Kosterheds konditori (Solna)
15. Grädda (Östersund)
16. Lilla gummans gelato (Lindome/Mölndal)
17. Askersundsglass (Askersund)
18. Betsy Sandberg choklad (Lidingö)
19. Vallentuna stenugnsbageri (Vallentuna)
20. Gånsviks choklad (Gånsvik/Härnösand)
21. Buon gelato (Jönköping)
22. Laholmens gelato (Strömstad)
23. Letiz Gelato (Stockholm)
24. Rodga spis/säteri (Åby/Norrköping)
25. Glassgår’N i Bjärke/Blåbärstället (Bjärke)
26. Gelato Factory Gränna (Gränna)
27. Schrams gelato (Östhammar)
28. En får tacka (Storå/Lindesberg)
29. Gelato by SMAK – Malmö

Tävlingen pågår från tidig morgon med nedan hålltider:

Tidschema
06:00 – Samling Grupp 1
06:30 – Glassfrysning Grupp 1
09:00 – Samling Grupp 2 (mässan öppnar för allmänheten)
09:30 – Glassfrysning Grupp 2
16:00 – Prisutdelning

Se nu till att boka upp din biljett på Nordiska Trädgårdar och det gör du här. Glass-SM arrangeras fredag 28 mars.
Mässan öppnar kl 09.00 för allmänheten och stänger 18.00. För mer info om Nordiska Trädgårdar, klicka här.

Foton: Angelica Liljenroth

✶✶✶

Om Robbans bästa
Fikabloggen Robbans bästa drivs av mig Robert Kwok. Jag startade upp bloggen 2013 och skriver om den svenska fikakulturen och allt däromkring. Bloggen är helt oberoende, inga betalda samarbeten och jag skriver med ett lättare språk för att alla ska känna sig inkluderade. Jag skriver även artiklar till svensk och internationell media och till övriga företagare som vill lyfta fram den svenska fikakulturen.

Hör gärna av dig om du har något på hjärtat antingen här på bloggen eller via e-post. Mer om Robbans bästa här.

Skriv ett svar

Din epostadress publiceras inte.