Svenska kaffemästerskapen – här är vinnarna

I går avgjordes svenska kaffemästerskapen i Växjö konserthus med ett stort antal tävlande i Brewers Cup, Latte Art och Cup Tasters. Tävlingen arrangeras årligen och handlar om att främja kaffekultur, lyfta fram baristornas skicklighet och ge professionella inom kaffebranschen en möjlighet att visa upp sin expertis. 

Jag uppskattar tävlingarna men anser att de får för lite uppmärksamhet i media och därmed får allmänheten inte kännedom om alla duktiga och hängivna kaffe-atleter som finns runt vårt avlånga land. Jag anser att de förtjänar att få glänsa mer i strålkastarnas sken♥️Hur gick det då i tävlingarna? Nedan får du svaret.

BREWERS CUP (tävling i handbrygg)
1. Lakis Psomas (Beans in cup)
2.
Sten Quach (Bönan & Mustaschen)
3. Mateo Peros (da Matteo coffee roastery)

Övriga tävlande
Olle Öhman
Håkan Sävlind (Pascal cafe, bakery & roastery)
Johann Nishant (Nakshatra coffee & cacao)

Info: Detta är en tävling som går ut på att brygga handbryggt kaffe till tre smakdomare. Oftast används bryggare som Kalita eller V60. Den som har godast kaffe och kan beskriva kaffets smaker och egenskaper bäst vinner.
Hemsida: World Brewers Cup

LATTE ART (konstverk på espresso med hjälp av skummad mjölk)
1. Amanda Geld (Coffee by Amanda)
2. Hannes Naesson (Slöinge kafferosteri/Kasett Varberg)
3. Julia Bergenstråle (Convendum)

Övriga tävlande
Manh Tran
Mattias Hohmann
Jonatan Gustafsson
Adelissa Gårdeskoga (Rosetten bageri Munksjön)

Info: Latte art baseras inte på kaffets smak, utan går istället ut på att måla ett konstverk på din espresso med hjälp av skummad mjölk. Latte art i sig kan göras på många olika sätt, men i denna tävling finns tydliga regler om hur latte arten bedömas och vad som ger höga poäng.
Hemsida: World Latte Art Championchip

CUP TASTERS (provsmakningstävling)
1. Huy Nguyen (Ritu coffee roasters/Kahls kaffe)
2. Rafal Walczak (Beanaut coffee roasters)
3. Carl Triberg (1998 coffee shop)

Info: Cup Tasters en en provsmakningstävling – tävlingen är enkel, triangelkoppning där två koppar är samma kaffe och den tredje skiljer sig. Det gäller att hitta den udda i varje set. Tävlingen går på tid, så det gäller att ha tempot uppe. Den koppare med flest rätt eller med bästa tiden vinner.
Hemsida: World Cup Tasters Championship

Vad är SCA?
Specialty Coffee Association Swedish Chapter är den svenska avledningen i den globala organisationen Specialty Coffee Association (SCA).

SCA verkar som global branschorganisation för att stödja grupper och gemenskaper runt om i världen till handling som gör specialkaffe till en blomstrande, jämlik och hållbar industri för hela produktionsledet – från bonde till konsument.

Med missionen att engagera, inspirera och expandera möjligheterna i en snabbt föränderlig bransch jobbar SCA med events, utbildningar och forskning för att göra branschen mer hållbar, ge mer möjligheter till människor som jobbar inom industrin och för att tillföra värde till organisationens medlemmar.

SCA är en icke-vinstdrivande organisation. Som genom sina event, sin utbildning och sin forskning ämnar framhäva och förhöja röster inom specialkaffebranschen – världen över.
Hemsida

✶✶✶

Om Robbans bästa
Fikabloggen Robbans bästa drivs av mig Robert Kwok. Jag startade upp bloggen 2013 och skriver om den svenska fikakulturen och allt däromkring. Bloggen är helt oberoende, inga betalda samarbeten och jag skriver med ett lättare språk för att alla ska känna sig inkluderade. Jag skriver även artiklar till svensk och internationell media och till övriga företagare som vill lyfta fram den svenska fikakulturen.

Hör gärna av dig om du har något på hjärtat antingen här på bloggen eller via e-post. Mer om Robbans bästa här.

Skriv ett svar

Din epostadress publiceras inte.