Fikatips: Boo gårdsbageri

Boo gårdsbageri ligger i hjärtat av Boo Gård i Nacka, ett kulturhistoriskt område med anor från 1800-talet kring Boo Herrgård. Här bakar vi i den gamla herrgårdens matkällare – en plats där man en gång förvarade mat och mjölk. De metertjocka stenmurarna vittnar om svunna tider. Intill bageriet ligger det gamla brygghuset, där mat lagades och tvätten sköttes förr i tiden.

Vi som driver bageriet heter Frida och Erik. Frida är självlärd surdegsbagare sedan många år. Efter en lång karriär inom andra yrken valde hon att lämna livet som anställd i stan för att satsa på drömmen om ett eget bageri. Erik är arborist och driver Saltsjö Trädvård, men har även ett förflutet i restaurangbranschen. Vi har bott i Boo Gård i många år och brinner för att bidra till ett levande och trivsamt närområde.

Som många andra har vi varit vana vid innerstadens utbud av färskt bröd, fika och mat – och vi vet hur man kan sakna möjligheten att bara promenera iväg för att köpa nybakat eller ta ett glas vin på nära håll. Att nu få driva bageri här är ett fantastiskt sätt för oss att möta grannar och skapa gemenskap. Att baka åt er är det bästa vi vet. Vi älskar mathantverk och bjuder ibland in andra mat- och dryckesentusiaster till bageriet.

Vi bakar med rena, ekologiska råvaror och använder i första hand stenmalet mjöl av hög kvalitet från småskaliga producenter, helt utan tillsatser. Våra bröd bakas huvudsakligen med surdeg. Den naturliga jäsningsprocessen bryter ner stärkelsen redan innan gräddningen, vilket gör brödet lättare att smälta. Stenmalet mjöl innehåller hela kornets näringsämnen – grodd, kli, proteiner, antioxidanter, spårämnen, fibrer och mineraler. De långa jästiderna frigör näringen så att kroppen kan ta upp den. Resultatet blir inte bara nyttigare – utan också mycket godare!

Vi tycker dessutom att surdegsbakning är både roligare och mer utmanande. Varje dag lär vi oss något nytt genom att känna, dofta och anpassa oss efter mjöltyp, degar och temperatur. Att baka med omsorg och ekologiska råvaror är en självklarhet för oss.

Att få arbeta mitt i dessa historiska odlingsmarker inspirerar oss varje dag. Boo-ön försörjde en gång staden med skördarna från sina bördiga marker, just här runt herrgården. Vi använder gärna frukt och bär från trädgårdar och buskage i området. Gamla fruktträd, rosenbuskar och bärbuskar ger råvaror till våra bakverk.

Beskriv Boo gårdsbageri för dem som aldrig besökt er
– Vi är ett litet gårdsbageri i kulturbebyggelsen kring Boo Herrgård, alldeles där södra inloppet till Stockholm ”Stäket” mynnar ut i Baggensfjärden. Vår byggnad var för länge sedan matkällare, med metertjocka stenväggar hölls temperaturen sval nog att förvara mjölk och mat. Vi bakar surdegsbröd, fikabröd och lagar mat, mestadels på ekologiska och svenska råvaror. För oss är hållbarhet viktigt och vi försöker baka på så mycket närproducerade och ekologiska råvaror som möjligt. En hel del av våra produkter är certifierade med Eldrimner, som handlar om just småskaligt mathantverk och råvarors nära ursprung. Vi har nästan inga sittplatser inomhus men en härlig trädgård att sitta i, året runt. Ibland eldar vi igång vedugnen och har pizzakvällar. Vi har fullständiga rättigheter och tycker att det är väldigt roligt att samarbeta med tex vinimportörer och andra duktiga mathantverkare, som ibland kommer och gästar hos oss. Men kolla alltid öppettiderna innan ni åker hit, eftersom vi är en liten verksamhet så har vi inte öppet alla dagar.

Hur ser ert sortiment ut

– Vårt utbud är ett småskaligt, ofta helt ekologiskt mathantverk och vårt kaffe som kommer från espressomaskinen är rättvisemärkt och ekologiskt. Vi är ett litet bageri så därför varierar utbudet, vi har liksom inte alltid allting. Men alltid surdegsbröd, bullar och gott kaffe! Sen varierar fikautbudet, ofta gör vi frukttarter, biskvier, småkakor mm. På fredagarna lagar vi mat, mycket grönsaksbaserat i säsong och då kan man ta ett glas vin till.

Varför skall man fika hos er?
– Många besöker oss för att trakten kring Boo Gård är så trivsam. Alldeles nedanför oss ligger fina Boobadet, där man badar i saltsjön, och runt oss finns sköna promenadstråk på vindlande grusvägar med historiska trähus längs vattnet, stigar som är vackra att gå året runt. Det är lite landet nära stan! Vår egen lokal är speciell med över metertjocka väggar och vackra fönster och vi trivs med att vara en plats där såväl grannar som mer långväga gäster kan mötas för en skön stund.

Vilka bakverk får man absolut inte missa hos er?
– Våra bullar är väldigt goda, vi har alltid kanel- och kardemummabullar och ofta någon säsongsbulle med fyllning. Vi har ofta vår Ångbåtsråg, ett osötat fullkornsrågbröd med rostade frön som många återkommer för. När vi gör chokladbiskvier brukar de ha en strykande åtgång, likaså vår citron- och vallmokaka. På lördagsmorgnar är det våra ljusa stenugnsbakade surdegsfrallor alla vill ha och när vi drar igång vedugnen är pizzan definitivt något man inte vill missa.

– På fredagar har vi öppet för after work med smårätter, nybakat och något gott i glaset. Vid fint väder tänder vi vedugnen och bakar pizza i trädgården.
– På lördagar är det fika och bakverk som gäller. Frallorna finns klara från ca 08.00, och från 11.00 finns bröd, bullar, kondisbitar och kaffe. Köp med hem eller slå dig ner hos oss.
– Under sommarhalvåret ordnar vi ibland Melodikrysset i trädgården på lördagar. Då serverar vi frukost från 09.30 och starten går 10.03.

❀Varmt välkomna❀

Boo gårdsbageri
Adress: Djurgårdsvägen 58, Saltsjö-Boo/Nacka
Hitta hit
Säsong: Öppet året runt
Öppettider: Fredagar 16.00-20.00. Lördagar 11.00-15.00
Hemsida
Facebook
Instagram
Info: Passbåt: Boo brygga angörs under vår, sommar och höst av Waxholmsbolaget, se deras sida för aktuella turlistor
Bil: Vi ligger vid en smal väg och har inga parkeringsplatser, ställ dig bäst nere vid Boovallen eller vid Boobadet, och promenera uppför backen
Buss: Närmaste hållplats heter Boo Gård, se SL:s hemsida för busstider från Slussen eller Orminge Centrum

Det här inlägget la jag upp den 8 maj 2025 på fikabloggen Robbans bästa. Du hittar det – och massor av andra härliga fikatips – under Besökta fik per landskap och i Fikakartan på min blogg.

✶✶✶

Om Robbans bästa
Jag heter Robert Kwok och det är jag som driver fikabloggen Robbans bästa. Sedan 2013 har jag delat med mig av min passion för fika, tipsat om kaféer och skrivit om allt som gör den svenska fikakulturen så speciell. Jag vill förtydliga att Robbans bästa är en blogg – inte en affär där du kan beställa tårtor, landgångar, bröd och bakverk.

Jag skriver även artiklar för både svensk och internationell media, samt för företagare som vill lyfta fram den svenska fikakulturen. Bloggen är helt oberoende och fri från betalda samarbeten, så här slipper du irriterande annonser som dyker upp överallt.

Tveka inte att höra av dig om du har något på hjärtat, antingen här på bloggen eller via e-post. Mer om Robbans bästa här.

Skriv ett svar

Din epostadress publiceras inte.