Fikatips: Elsa Andersons konditori

Att tillverka och till saluhålla tårtor, pastejer och bakelser, nämns i den första kungliga förordningen av 1834-års lag som tillåten verksamhet för välfrejdade kvinnor. Det tog Elsa Anderson fasta på, och första dagskassan den 7 maj 1916 var på 75 kronor och 22 öre.

Elsa Andersons är idag ett svenskt kulturhistoriskt konditori i Norberg, Västmanland – en populär och omtyckt institution där Elsas ande fortfarande vakar över det anrika kondiset. Elsa Andersons konditori tilldelades 1998 diplom från Gastronomiska Akademin, med motiveringen: ”För vidmakthållande med stor charm av svensk konditoritradition”.

2015 förstördes konditoriet i en brand men byggdes upp i samma stil som originalet. Återuppbyggnaden möjliggjordes genom en överenskommelse med försäkringsbolaget samt tusentals människor som gick samman i föreningen Elsas vänner där de samlade in det nödvändiga kapital som krävdes för återuppbyggnaden. Konditoriet drivs av Kristina Leijonhufvud och Jessica Bornström.

Beskriv Elsa Andersons konditori för dem som aldrig besökt er
– Ett anrikt och mysigt konditori som startades 7 maj 1916 av en kvinna som hette Elsa Anderson. Konditoriet passar perfekt för dig som önskar traditionella bakverk från din ungdom, men också för dig som önskar nya smakupplevelser.

Hur ser ert sortiment ut
– Våra utbildade konditorer bakar sju dagar i veckan året om. Vi har allt från bakelser till lättare luncher.

Varför skall man fika hos er
– Har man aldrig varit på Elsas är det bara ett måste att prova våra specialiteter som är Mandelring och Tangobakelsen. Tangobakelsen har varit vår specialitet sedan 20-talet. En gräddbakelse med mandelmassabotten, grädde, vaniljkräm och krossad ananas. Sedan har vi Mandelringen som är en av våra storsäljare. Det är en mördegskaka med vaniljkräm doppad i glasyr och rostade mandlar. En god fika i kombination med den vackra miljön som finns i detta hus.

Vilka bakverk får man absolut inte missa hos er
– Jag nämnde tidigare våra specialiteter Mandelring och Tangobakelse som man bara inte får missa om man besöker Elsas. Jag skulle också vilja rekommendera två av våra storsäljare. Räksmörgås med handskalade räkor och nybakt bröd, samt Gammaldags Napoleonbakelse.

Alla bakverk som säljs kommer från eget bageri och några recept från Elsas tid används fortfarande. Tangotårtan är ett av dem. Att Elsa döpte tårtan till ”Tangotårta”  berodde kanske på att dansen Tango blev populär i vårt land på 1920-talet. Vi bjuder på receptet här!

Ingredienser:
✽ 500 g mandelmassa
✽ 3 ovispade äggvitor
✽ 2 dl vanilj eller marsankräm
✽ ca 4 dl vispgrädde
✽ 1 burk ananas (ca 450 g)

Till garneringen:
✽ 1.5 msk florsocker, 1 msk vatten
✽ Vispgrädde, ananasskivor, röda cocktailbär

Så här gör du:
☞ Grovriv mandelmassan och blanda den med äggvitorna till bredbar konsistens. Markera på bakplåtspapper 2 runda bottnar med ca 26 cm diameter. Bred ut smeten på papperet. Grädda i ca 200 graders värme tills de blivit svagt gulbruna.
☞ Lossa dem när de kallnat.
☞ Bred ut vaniljkrämen på den understa botten. Låt ananasskivorna rinna av. Finhacka ca 4 av dem och blanda med nyvispad grädde. Vill du använda grädde till garnering så ta undan den först. Bred ut ananasgrädden ovanpå vaniljkrämen och lägg på botten nr 2.
☞ Gör glasyr av florsockret och vattnet och bred ut den ovanpå. Dekorera sedan med bred ut den ovanpå. Dekorera sedan med resterande ananasskivorna i bitar, bär och grädde (om tårtan får stå ett dygn i kylen så blir den bara saftigare).

❀Varmt välkomna hälsar delägaren Jessica Bornström med personal❀

Elsa Andersons konditori
Adress: Fagerstavägen 1, Norberg
Hitta hit
Öppettider: Måndag-söndag (se aktuella öppettider på Facebook/Instagram/hemsida)
Hemsida
Facebook
Instagram 

Detta inlägg (samt många andra fikatips) hittar du i Besökta fik per landskap och Fikakarta.

✶✶✶

Om Robbans bästa
Fikabloggen Robbans bästa drivs av mig Robert Kwok. Jag startade upp bloggen 2013 och skriver om den svenska fikakulturen och allt däromkring. Bloggen är helt oberoende, inga betalda samarbeten och jag skriver med ett lättare språk för att alla ska känna sig inkluderade. Jag skriver även artiklar till svensk och internationell media och till övriga företagare som vill lyfta fram den svenska fikakulturen.

Hör gärna av dig om du har något på hjärtat antingen här på bloggen eller via e-post. Mer om Robbans bästa här.

Skriv ett svar

Din epostadress publiceras inte.